Bytomscy trenerzy wprowadzili polskie drużyny goalballowe do elity Europy
Polskie reprezentacje w goalballu osiągnęły ogromny sukces, awansując do europejskiej elity. Trenerzy z Bytomia, Piotr i Filip Szymala, poprowadzili drużyny mężczyzn i kobiet do historycznego awansu do Dywizji A. To wielki triumf dla polskiego goalballu!
  1. Polskie drużyny mężczyzn i kobiet awansowały do Dywizji A.
  2. Kobiety zajęły 2. miejsce, mężczyźni 3. miejsce w mistrzostwach Europy gr. B.
  3. Trenerami obu drużyn są Piotr Szymala i Filip Szymala.
  4. Goalball to dyscyplina paraolimpijska stworzona dla osób niewidomych i niedowidzących.

Obie polskie reprezentacje w goalballu, zarówno kobieca, jak i męska, awansowały do najwyższej europejskiej dywizji. To historyczne osiągnięcie miało miejsce podczas Mistrzostw Europy grupy B, które odbyły się we włoskim Lignano Sabbiadoro. Kobiety zdobyły srebrne medale po zaciętym meczu finałowym z Niemkami, natomiast mężczyźni wywalczyli brąz, pokonując Francuzów.

Na sukces polskich drużyn ogromny wpływ mieli bytomscy trenerzy: Piotr Szymala, pełniący rolę trenera koordynatora, oraz jego asystent Filip Szymala. Ich zaangażowanie i profesjonalizm zaowocowały awansem do elity europejskiego goalballu.

Goalball to wyjątkowa dyscyplina sportowa przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących. Została stworzona w 1946 roku przez Seppa Reindle'a z Niemiec i Austriaka Hansa Lorenzena jako forma rehabilitacji dla inwalidów wojennych. Od 1976 roku jest to dyscyplina paraolimpijska. Zawodnicy, mając zakryte oczy, rzucają piłką z dzwoneczkami, której prędkość może osiągnąć nawet 100 km/h.

Awans do Dywizji A to nie tylko prestiż, ale także możliwość rywalizacji z najlepszymi drużynami Europy. To ogromne wyróżnienie dla polskiego goalballu i dowód na to, że ciężka praca i determinacja mogą prowadzić do wielkich sukcesów.


Źródło: UM Bytom