Projektując swój wymarzony dom często zastanawiamy się jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy. Od takich instalacji oczekuje się, że ogrzewanie zapewni optymalną temperaturę we wnętrzu oraz będzie łatwa w obsłudze. Coraz częściej projektanci decydują się na pompę ciepła. Dlaczego? O tym poniżej.

Na początku warto zadać sobie pytanie jak działa pompa ciepła. Inne rodzaje ogrzewania, które skupiają się na systemach tradycyjnych zasilanych olejem, gazem, węglem, elektrycznością polegają na spalaniu takich paliw, aby osiągnąć zamierzoną temperaturę w domu.

 Jak działa gruntowa pompa ciepła

Pompa ciepła natomiast to świetne urządzenie grzewcze, które tak naprawdę nie “produkuje” żadnej energii. Proces osiągania optymalnej temperatury nie wymaga produkowania żadnych spalin czy kurzu. Ten rodzaj ogrzewania wykorzystuje energię, która jest w środowisku naturalnym. Pompy ciepła wykorzystują energię, która znajduje się w wodzie, gruncie czy nawet w powietrzu. Dzisiaj natomiast skupimy się na gruntowej pompie ciepła.

Jak ona działa?

Pompy ciepła wykorzystują procesy termodynamiczne, dzięki czemu przetwarzają one energię pierwotną i dostarczają ją do instalacji grzewczej w naszym domu. Konieczne jest również korzystanie z dodatkowego zasilania (najczęściej prądem elektrycznym). W taki sposób korzystamy z energii z gruntu, która jest darmowa, natomiast płacimy rachunki za prąd. Można również wykorzystać w tym celu fotowoltaikę. W ten sposób możemy być samowystarczalni, jeżeli chodzi o energię oraz prąd.

Warto pamiętać, że pompa ciepła może być również zasilana gazem. Dużo częściej jednak spotyka się modele z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

Ze względu na nasz klimat niższy koszt ogrzewania zapewnia nam gruntowa pompa ciepła. To jak będzie ona skutecznie działać zależy w dużej mierze od wymiennika gruntowego. U nas temperatura gruntu jest dużo bardziej stabilniejsza niż temperatura powietrza. Parownik nie musi więc pracować na pełnych obrotach, dzięki czemu samo urządzenie i inne podzespoły mogą być tańsze niż w przypadku powietrznej pompy ciepła. Trzeba pamiętać o tym, że im głębiej, tym temperatura gruntu jest stabilniejsza. Jest to spowodowane tym, że nie chłodzi go zimne powietrze, ale za to mniej się on nagrzewa poprzez nasłonecznienie.

Wybierając gruntowną pompę ciepła, należy pamiętać o tym, że potrzebny będzie wymiennik gruntowny. Jest to rura umieszczona w ziemi, która tworzy pętlę. W niej krąży ciecz, która potocznie jest nazywana solanką. Tak naprawdę takich pętli może być kilka – to zależy od modelu wymiennika. Pętla przechodzi przez parownik pompy, gdzie temperatura solanki się obniża i staje się jeszcze niższa niż temperatura gruntu. Kiedy solanka płynie dalej rurą to stopniowo się nagrzewa. Na samym końcu trafia znowu do parownika, gdzie oddaje zebrane ciepło.

Wymiennik gruntowy

Wyróżniamy dwa rodzaje wymiennika gruntowego. Może on być zarówno pionowy jak i poziomy. O jego wyborze decyduje zazwyczaj wielkość naszej działki. Do wymiennika poziomego potrzebować będziemy nawet kilkaset metrów kwadratowych. Natomiast w pionowym wymienniku wystarczy ich kilkadziesiąt. Sama objętość wymiennika musi być znaczna, ponieważ pompa ciepła przez cały sezon grzewczy pobiera z gruntu kilka megawatogodzin ciepła. Oznacza to, że gdy wymiennik będzie po prostu za mały, ulegać będzie nadmiernemu schłodzeniu. Przez to pompa może działać nieprawidłowo. Należy więc zatrudnić odpowiednią firmę zajmującą się montażem instalacji grzewczych, jak na przykład https://geobud.pl

Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę to sytuacja wygląda różnie. W prawie budowlanym prac montaż pompy ciepła nie wymaga pozwolenia na budowę ani żadnego zgłoszenia. Nie ma jednak nic wspomnianego o wymienniku gruntowym. Jednak patrząc na to, że indywidualne oczyszczalnie ścieków są zwolnione z pozwolenia to budowa poziomego wymiennika w praktyce również nie musi posiadać takiego pozwolenia. Warto jednak zawsze zapytać się o to w starostwie powiatowym. Jeśli nie uzyskamy odpowiedzi w ciągu 30 dni to otrzymujemy tak zwaną “milczącą” zgodę.

W przypadku wymiennika pionowego sytuacja wygląda już trochę inaczej. Taka budowa podlega przepisom ustawy prawa geologicznego i górniczego. Oznacza to, że konieczne będzie stworzenie projektu prac geologicznych. Ten projekt musi być przedłożony odpowiedniemu organowi administracji geologicznej na osiem tygodni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia prac. Natomiast zamiar przeprowadzenia prac wiertniczych należy zgłosić odpowiedniemu organowi na dwa tygodnie przed rozpoczęciem prac. Taka budowa musi być jednak przeprowadzona przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

 Wymiennik gruntowy

Ważną zaletą w gruntowych pompach ciepła jest możliwość pasywnego chłodzenia za pomocą rekuperacji, bądź ogrzewania podłogowego. Więcej informacji na filmie poniżej:

Decydując się więc na gruntową pompę ciepła musisz skupić się na wielu aspektach i szczegółach. Warto więc postawić na doświadczonego producenta pomp ciepła, która profesjonalnie podejdzie do zlecenia, jak na przykład https://gejzer.com Dzięki takiemu ogrzewaniu wnętrza można dużo zaoszczędzić. Dzięki dotacji na pompy ciepła, między innymi program „Czyste Powietrze”, można otrzymać dofinansowanie na wymianę kotła na pompę ciepła, rekuperację i fotowoltaikę.