Bardzo często ludzie mieszkający na terenach górniczych narażeni są na liczne szkody w ich nieruchomościach. Może to być bardzo uciążliwe szczególnie, kiedy chcemy spędzić resztę życia w danym domu bądź chcemy go sprzedać. Dlatego konieczna jest likwidacja takich szkód. Jednak nie chcemy tego robić raczej z własnej kieszeni. Jak więc poradzić sobie z takim problemem? Z pomocą przychodzi profesjonalna kancelaria https://kancelariafortis.pl, która oferuje pomoc w pozyskaniu odszkodowania za szkody górnicze.

 Szkody górnicze - jak otrzymać odszkodowanie

Proces ten nie jest jednak wcale taki prosty i oczywisty. Można się napotkać na kilka problemów podczas rozwiązywania całej sprawy. Nie warto więc decydować się na składanie wniosku na własną rękę. Koniecznie jest tutaj poznanie prawa górniczego i geologicznego, ponieważ wystarczy jedno źle sformułowane zdanie i już możemy mieć znacznie mniejsze szanse na otrzymanie zadośćuczynienia.

O czym trzeba wiedzieć?

Jeśli chcemy uprościć cały proces powinniśmy prowadzić regularnie dokumentację fotograficzną naszej nieruchomości. Najlepiej jest ją robić co 2 lata, dzięki czemu będziemy mieli dobry pogląd na wszelkie zmiany w budynku. Taka dokumentacja może być bardzo ważnym dowodem w całej sprawie. Ze zdjęciami warto przyjść na bezpłatną konsultację do kancelarii i razem z profesjonalistami ustalić szczegóły dotyczące zadośćuczynienia.

Należy jednak pamiętać, że istnieje 5-letni termin przedawnienia. Co to oznacza? Możemy żądać odszkodowania tylko w terminie do 5 lat od zauważenia szkody. Nie warto więc czekać z daną sprawą. Należy się jak najszybciej zgłosić do kancelarii, która pomoże nam w otrzymaniu zadośćuczynienia.

Warto również wspomnieć o metodach pozyskania naszego odszkodowania. Całą sprawę możemy rozwiązać polubownie lub przez drogę sądową. To jaką ścieżkę wybierzemy zależy w dużej mierze od nas. Załatwiając sprawę z kopalnią na osobności możemy zakończyć cały proces o wiele szybciej, jednak możemy otrzymać znacznie niższą kwotę odszkodowania. Przechodząc na drogę sądową czas ten wydłuża się do około 2 lat, jednak wartość zadośćuczynienia może być nawet kilkukrotnie wyższa! Czasami komunikacja z zakładem górniczym jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa. Często również zdarza się tak, że kopalnie próbują wcisnąć niskie odszkodowanie osobie poszkodowanej. W takim przypadku warto zastanowić się nad rozwiązaniem całej sprawy poprzez sąd. Wtedy przyda nam się pomoc właśnie profesjonalnej kancelarii, która oferuje pomoc prawną.

Formy odszkodowania

Dostępne formy odszkodowania są tak naprawdę dwie. Możemy otrzymać całą zapłatę zadośćuczynienia lub prowadzący zakład górniczy zobowiązuje się do przywrócenia poprzedniego stanu budynku. To jaką formę wybierzemy zależy od nas. Może się również zdarzyć tak, że przedsiębiorca będzie musiał przywrócić walory estetyczne i użytkowe danego budynku oraz wypłacić pozostałą część odszkodowania.

Podsumowując

Proces otrzymania odszkodowania za szkody górnicze nie jest taki prosty i oczywisty. Ważne jest więc tutaj skorzystanie z profesjonalnej pomocy kancelarii https://kancelariafortis.pl/odszkodowania-gornicze.html, dzięki której będziemy mieli większą pewność, że sprawa rozwiąże się na naszą korzyść. Należy również pamiętać o regularnej i dokładnej dokumentacji fotograficznej. Powinniśmy zwracać uwagę na oferowaną wysokość odszkodowania. W ten sposób uda nam się pozyskać odszkodowanie równe wyrządzonym przez działalność górniczą szkody.