Rozwieszenie i przyłączenie nowej sieci trakcji tramwajowej na słupach, przebudowa chodnika i krawężników od strony Sądu Rejonowego i Aresztu Śledczego oraz asfaltowanie jezdni. To prace, jakie od 18 września rozpoczną się na ulicy Sądowej. Ze względu na konieczność wykonania niezbędnych robót trakcyjnych a także robót drogowych, planowane jest wstrzymanie ruchu tramwajowego na ul. Sądowej od 18 września do 20 października. Zmieniona zostanie również organizacja ruchu dla kierowców korzystających z ul. Sądowej.

Rozwieszanie nowej trakcji tramwajowej na ul. Sądowej. Od 18 września wstrzymane kursowanie tramwajów

- Przebudowa ulicy Sądowej i Piekarskiej wchodzi w decydujący etap. W drugiej połowie września i w październiku wykonawca planuje prowadzenie na ul. Sądowej końcowych robót drogowych i trakcyjnych, natomiast na ul. Piekarskiej prac związanych z siecią trakcyjną, przebudową skrzyżowań, nasadzeniami zieleni oraz budową wiat przystankowych i małej architektury - mówi zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda. - Zakończenie tych prac umożliwi rozpoczęcie odbioru robót budowlanych, a także przeprowadzenie przejazdów technicznych, które są konieczne, aby uruchomić ponownie kursowanie tramwajów ul. Piekarską - podkreśla wiceprezydent Michał Bieda.

Jakie zmiany czekają pasażerów komunikacji tramwajowej od 18 września?

Zaplanowane od 18 września roboty trakcyjne i drogowe na ul. Sądowej będą zsynchronizowane z robotami, jakie rozpoczną się również od 18 września przy ul. Tarnogórskiej, gdzie w ramach przebudowy torowiska tramwajowego z centrum do Stroszka, powstaną dwa oddzielne tory tramwajowe. To oznacza, że od 18 września całkowicie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Bytom pl. Sikorskiego - Stroszek Zajezdnia oraz Bytom pl. Sikorskiego - Szkoła Medyczna przy ul. Wrocławskiej. Na czas prowadzonych robót Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotuje komunikację zastępczą. O szczegółach zmian w komunikacji tramwajowej oraz zmianach w organizacji ruchu na ul. Sądowej będziemy informować w najbliższym czasie na stronie www.bytom.pl oraz w mediach społecznościowych.

Prace na części odcinków ulicy Piekarskiej dobiegają końca

Co słychać na pl. budowy ul. Piekarskiej?

Na większości odcinków ulicy Piekarskiej od skrzyżowania z ul. Powstańców Warszawskich do ul. Piłsudskiego trwają prace związane z brukowaniem chodników, robotami wykończeniowymi oraz przebudową skrzyżowań. Intensywne prace trwają także w rejonie skrzyżowania ul. Piekarskiej i Powstańców Śląskich, gdzie powstała już tzw. dwutorowa krańcówka z torem odstawczym, umożliwiająca mijanie się tramwajów. Jej budowa była konieczna ze względu na planowane zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów linii nr 38 po zakończeniu inwestycji. Wykonawca wybudował także peron przystankowy oraz położył krawężniki i chodniki.

Z kolei na odcinku od ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Wrocławskiej trwają jeszcze prace związane z przygotowaniem konstrukcji pod budowę chodnika i peronu, montażem krawężników i wjazdów na posesję, zabudową torowiska tramwajowego, demontażem starych słupów trakcyjnych oraz przebudową skrzyżowania ul. Wrocławskiej i Piekarskiej. W rejonie Sądu Rejonowego wykonawca rozpoczął już zabudowę kostki kamiennej między rozjazdami tramwajowymi.

W październiku nasadzenia, budowa wiat przystankowych i małej architektury

Zgodnie z harmonogramem prac, przebudowa ulicy Piekarskiej ma się zakończyć do końca października 2023 roku. To właśnie w tym miesiącu zaplanowane są prace związane z nasadzeniem około 50 nowych drzew, montażem ławek i koszy na śmieci oraz zabudową przystanków tramwajowych wiatami. Zgodnie z projektem po przebudowie ulicy Piekarskiej i Sądowej będzie funkcjonowało 6 przystanków tramwajowych: przy ul. Powstańców Śląskich, w rejonie ul. Grottgera, cmentarza Mater Dolorosa, ul. Smolenia, przy kościele pw. św. Trójcy oraz przystanek Bytom Sąd.

Przypomnijmy, że wykonawca wybudował również dwa nowe rozjazdy umożliwiające skręt z ul. Piekarskiej w ul. Sądową i z ul. Sądowej w ul. Powstańców Warszawskich, dzięki którym pasażerowie będą mogli bezpośrednio dojechać tramwajem z cmentarzy zlokalizowanych przy ul. Piekarskiej, Kwiatowej i Powstańców Śląskich do pl. gen. Sikorskiego.